Szkolne Koło Caritas PLP  w Olsztynie.

środa, 14 grudnia 2016

ŻBIÓRKI ŚWIĄTECZNE...ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI-"TAK,POMAGAM"...

 PIĄTKOWA OGÓLNOPOLSKA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI "TAK ,POMAGAM"
UDZIAŁ WZIĘŁY NASZE DZIEWCZĘTA:
:DOMINIKA SZYMECKA,OLA TURCZYK.SABINA TATOL,SAWANA DOBIECKA,KLAUDIA KŁOSOWSKA,JULIA HORABIK,ADA MAZUREK,KLAUDIA BRZEZIŃSKA.ANIA DĄBROWSKA...
PIĘKNY PRZYKŁAD OKAZANIA SERCA  DLA POTRZEBUJĄCYCH!







o 04:03

ZBIÓRKI ŚWIĄTECZNE...


ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI:
 UDZIAŁ WZIĘŁY UCZENNICE:
JOANNA MIAZGA,ZUZIA ŚWIECH, ANIA DĄBROWSKA 
I OLA POBORSKA Z MŁODSZĄ SIOSTRĄ...BRAWO! 

 Z MŁODSZA SIOST


o 03:52

PACJENTOM Z HOSPICJUM DOMOWEGO W OLSZTYNIE...Z ŻYCZENIAMI BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIĄT BOZEGO NARODZENIA....


Świąteczne kartki wykonane przez młodzież z naszego liceum i zaniesione do HOSPICJUM DOMOWEGO w Olsztynie są wyrazem naszej pamięci o osobach chorych i często samotnych.
o 03:38

DAR SERCA DLA DZIECI Z OŚRODKA INTERWENCJI KRYZYSOWEJ W OLSZTYNIE....


W ŚWIĄTECZNYM DARZE DLA DZIECI Z INTERWENCJI KRYZYSOWEJ W OLSZTYNIE PRZEKAZALIŚMY UBRANKA PODAROWANE PRZEZ PANIĄ KRYSIĘ MAGREL Z NASZEJ SZKOŁY ORAZ KARTKI ŚWIĄTECZNE WYKONANE PRZEZ UCZNIÓW NASZEGO "PLASTYKA".

Pani Krysia Kucewicz obdarowała nas za to  pięknymi kalendarzami ! Dziękujemy! 

 BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA !



o 03:33

środa, 7 grudnia 2016

SZOPKI...

 Szopka wykonana przez Franciszkanina z Olsztyna ojca Piotra Borkowskiego przebywającego obecnie na misjach w Libii


Skąd się wzięły szopki bożonarodzeniowe?

We wszystkich kościołach i kaplicach, ale także w wielu domach, a nawet na placach i ulicach wielu miejscowości, pojawiły się szczególne dekoracje związane z okresem Bożego Narodzenia. Przede wszystkim są to tak zwane szopki betlejemskie. Taką szopkę co roku także przygotowują w swoim kościele kolscy OO.Bernardyni (na zdjęciu). Podziwiamy szopki, ale nie wiemy skąd wzięła się ta niezwykła i piękna tradycja.
W zależności od miejsca i pomysłowości twórców szopki zajmują różną przestrzeń i są różnej wielkości. Centralnym jednak ich miejscem jest samo miejsce narodzin Jezusa. Przyjmuje ono czasami wygląd groty, lecz w naszej kulturze jest to najczęściej pasterska szopa ze żłóbkiem, w którym Maryja złożyła swego nowo narodzonego Syna. I wokół tego właśnie miejsca rozłożona cała większa lub mniejsza panorama okolic Betlejem. Obok postaci Dzieciątka Jezus, Maryi i Józefa, pojawiają się figurki pasterzy, trzech króli, ale także i innych osób jak np. różni ludzie najczęściej wykonujący różne prace. W tle umieszczana jest panorama Betlejem z jego domami, pałacem Heroda, ale i z rodzimymi akcentami jak wiatrak, młyn, pustelnia z dzwonnikiem i inne. W wielu tych przedstawieniach figurki te bywają ruchome. A wszystko to w blasku świateł i przy kolędowej muzyce.
Wiele osób w tych świątecznych dniach będzie podziwiać wspomniane Szopki, ale niewiele chyba osób wie, skąd się wziął zwyczaj ich budowania. Otóż początek takim jasełkowym przedstawieniom dał w XIII wieku św. Franciszek. On to właśnie w Boże Narodzenie 1223 r. w Greccio urządził pierwszą, i to żywą, szopkę.  Ale teraz oddam głos Tomaszowi z Celano – pierwszemu biografowi św. Franciszka, który tak opisał te pierwsze jasełka: „Nastał dzień radości, nadszedł czas wesela. Z wielu miejscowości zwołano braci. Mężczyźni i kobiety z owej krainy, pełni rozradowania, według swej możności przygotowali świece i pochodnie dla oświetlenia nocy, co promienistą gwiazdą oświeciła niegdyś wszystkie dnie i lata. Wreszcie przybył święty Boży i znalazłszy wszystko przygotowane, ujrzał i ucieszył się. Mianowicie nagotowano żłóbek, przyniesiono siano, przyprowadzono wołu i osła. Uczczono prostotę, wysławiono ubóstwo, podkreślono pokorę i tak Greccio stało się jakby nowym Betlejem. Przybyły rzesze ludzi ciesząc się w nowy sposób z nowej tajemnicy”.
I od tej pory najpierw w świątyniach franciszkańskich, a następnie i w innych, zaczęto przedstawiać sceny Narodzenia Pańskiego. W naszej polskiej kulturze wprowadzano do nich wiele motywów narodowościowych i patriotycznych. W czasach zaborów, okupacji czy też walki o suwerenność pojawiały się motywy patriotyczne „ku pokrzepieniu serc”. Dzisiejsze szopki to bardzo często dzieła sztuki. Charakterystyczne w tym względzie są szopki krakowskie oparte na motywie kościoła mariackiego. Do najbardziej znanych ruchowych szopek czynnych cały rok należy szopka u franciszkanów w Wambierzycach. Stały się też ostatnio modne szopki żywe – takie jaką właśnie urządził św. Franciszek – najbardziej znaną jest żywa szopka u franciszkanów krakowskich, ale ostatnio i mieszkańców miasteczka Warta budzi od świtu ryk osła, beczenie owiec i pianie kogutów dobiegające z szopki sprzed miejscowego kościoła bernardynów.
Ale to nie tylko artyzm, ekspresja, pomysłowość twórców są w tym najważniejsze. To przede wszystkim możliwość niejako namacalnego dotknięcia tajemnicy Bożego Narodzenia. To widoczny znak miłości Boga do człowieka. I takiego właśnie spotkania, także przy bernardyńskiej szopce, z Maleńką Miłością rozświetlającą mroki życia wszystkim Czytelnikom z serca życzymy!
O. Otto Pierzchała, OFM
Wyszperane w NECIE...:) szopka wykonana z makaronu! :)

KOLĘDOWO I ŚWIĄTECZNIE W NASZEJ SZKOLE..
SZOPKA CZĘSTOCHOWSKA

SZOPKA OLSZTYŃSKA

SZOPKA ZAMOJSKA

OLSZTYN

LUBLIN

o 02:23

Warto przeczytać....:) Trzeba mieć otwarte serce!



Trzeba mieć otwarte serce
                                            w którym jest miejsce dla innych.
                                           Umieć patrzeć na ludzi
                                           dobrym okiem
                                           i przyjmować ich życzliwym sercem”. 

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla człowieka”
Dla zapominających o praktykowaniu przykazania „miłości bliźniego”
Ks. Paweł Staniszewski
6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy. A czy dziś wiemy, kim był Święty Mikołaj? Być może trochę usprawiedliwia nas fakt, że zachowało się niewiele pewnych informacji na jego temat.
Wyproszony u Boga
Około roku 270 w Licji, w miejscowości Patras, żyło zamożne chrześcijańskie małżeństwo, które bardzo cierpiało z powodu braku potomka. Oboje małżonkowie prosili w modlitwach Boga o tę łaskę i zostali wysłuchani. Święty Mikołaj okazał się wielkim dobroczyńcą ludzi i człowiekiem głębokiej wiary, gorliwie wypełniającym powinności wobec Boga.
Rodzice osierocili Mikołaja, gdy był jeszcze młodzieńcem. Zmarli podczas zarazy, zostawiając synowi pokaźny majątek. Mikołaj mógł więc do końca swoich dni wieść dostatnie, beztroskie życie. Wrażliwy na ludzką biedę, chciał dzielić się bogactwem z osobami cierpiącymi niedostatek. Za swoją hojność nie oczekiwał podziękowań, nie pragnął rozgłosu. Przeciwnie, starał się, aby jego miłosierne uczynki pozostawały otoczone tajemnicą. Często po kryjomu podrzucał biednym rodzinom podarki i cieszył się, patrząc na radość obdarowywanych ludzi.
Mikołaj chciał jeszcze bardziej zbliżyć się do Boga. Doszedł do wniosku, że najlepiej służyć Mu będzie za klasztornym murem. Po pielgrzymce do Ziemi Świętej dołączył do zakonników w Patras. Wkrótce wewnętrzny głos nakazał mu wrócić między ludzi. Opuścił klasztor i swe rodzinne strony, by trafić do dużego miasta licyjskiego - Myry.
Biskup Myry
Był to czas, gdy chrześcijanie w Myrze przeżywali żałobę po stracie biskupa. Niełatwo było wybrać godnego następcę. Pewnej nocy jednemu z obradujących dostojników kościelnych Bóg polecił we śnie obrać na wakujący urząd człowieka, który jako pierwszy przyjdzie rano do kościoła. Człowiekiem tym okazał się nieznany nikomu Mikołaj. Niektórzy bardzo się zdziwili, ale uszanowano wolę Bożą. Sam Mikołaj, gdy mu o wszystkim powiedziano, wzbraniał się przed objęciem wysokiej funkcji, nie czuł się na siłach przyjąć biskupich obowiązków. Po długich namowach wyraził jednak zgodę uznając, że dzieje się to z Bożego wyroku.
Biskupią posługę pełnił Mikołaj ofiarnie i z całkowitym oddaniem. Niósł Słowo Boże nie tylko członkom wspólnoty chrześcijańskiej. Starał się krzewić Je wśród pogan.
Tę owocną pracę przerwały na pewien czas edykty cesarza rzymskiego Dioklecjana wymierzone przeciw chrześcijanom. Wyznawców Jezusa uczyniono obywatelami drugiej kategorii i zabroniono im sprawowania obrzędów religijnych. Rozpoczęły się prześladowania chrześcijan. Po latach spędzonych w lochu Mikołaj wyszedł na wolność.
Biskup Mikołaj dożył sędziwego wieku. W chwili śmierci miał ponad 70 lat (większość ludzi umierała wtedy przed 30. rokiem życia). Nie wiemy dokładnie, kiedy zmarł: zgon nastąpił między 345 a 352 r. Tradycja dokładnie przechowała tylko dzień i miesiąc tego zdarzenia - szósty grudnia. Podobno w chwili śmierci Świętego ukazały się anioły i rozbrzmiały chóry anielskie.
Mikołaj został uroczyście pochowany w Myrze.
Z Myry do Bari
Wiele lat później miasto uległo zagładzie, gdy w 1087 r. opanowali je Turcy. Relikwie Świętego zdołano jednak w porę wywieźć do włoskiego miasta Bari, które jest dzisiaj światowym ośrodkiem kultu św. Mikołaja. Do tego portowego miasta w południowo-wschodniej części Włoch przybywają tysiące turystów i pielgrzymów. Dla wielu największym przeżyciem jest modlitwa przy relikwiach św. Mikołaja.
Międzynarodowy patron
Biskup z Myry jest patronem Grecji i Rusi. Pod jego opiekę oddały się Moskwa i Nowogród, ale także Antwerpia i Berlin. Za swego patrona wybrali go: bednarze, cukiernicy, kupcy, młynarze, piekarze, piwowarzy, a także notariusze i sędziowie. Jako biskup miasta portowego, stał się też patronem marynarzy, rybaków i flisaków. Wzywano św. Mikołaja na pomoc w czasie burz na morzu, jak również w czasie chorób i do obrony przed złodziejami. Opieki u niego szukali jeńcy i więźniowie, a szczególnie ofiary niesprawiedliwych wyroków sądowych. Uznawano go wreszcie za patrona dzieci, studentów, panien, pielgrzymów i podróżnych. Zaliczany był do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli.
Święty zawsze aktualny
Od epoki, w której żył św. Mikołaj, dzieli nas siedemnaście stuleci. To wystarczająco długi czas, by wiele wydarzeń z życia Świętego uległo zapomnieniu. Dziś wiedza o nim jest mieszaniną faktów historycznych i legend. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że nawet w fantastycznie brzmiących opowieściach o św. Mikołaju tkwi ziarno prawdy.
Święty Mikołaj nieustannie przekazuje nam jedną, zawsze aktualną ideę. Przypomina o potrzebie ofiarności wobec bliźniego. Pięknie ujął to papież Jan Paweł II mówiąc, że św. Mikołaj jest „patronem daru człowieka dla człowieka”.

o 00:27

sobota, 3 grudnia 2016

ZBIÓRKI ....













o 04:44

piątek, 2 grudnia 2016

KONKURS...WARTO UCZESTNICZYĆ W NIM...

Inspirowani świadectwem życia

Krzysztof Kozłowski
dodane 02.12.2016 12:30
 
Na zeszłoroczny konkurs wpłynęło aż 1120 prac plastycznych i literackich Krzysztof Kozłowski /Foto Gość
Rozpoczął się III Międzynarodowy Konkurs o bł. Bolesławie Lament. Myślą przewodnią konkursu są słowa: „Wszystko na większą chwałę Bożą”.
Te słowa wytyczały ścieżki życia i drogę do świętości bł. Bolesławy Lament. - Nam zależy na tym, aby każdy uczestnik konkursu poznał jak najwięcej szczegółów z życia bł. Bolesławy. Święci mają nam pomagać, ale to my musimy odczuć pragnienie podążania ich śladami. Mamy też i inne zadanie - wzbudzać tę chęć u innych - mówi s. Halina Grygo ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny.
S. Halina od wielu lat przygotowuje dzieci i młodzież do różnych konkursów religijnych. Jej podopieczni często zdobywali nagrody. - Kilka lat temu pomyślałam, że dlaczego by nie zainicjować konkursu o bł. Bolesławie Lament? Tym bardziej, że jest ona jeszcze zbyt mało znana, a miałam pragnienie, by jej kult rozszerzał się, by ze swym charyzmatem wpisywała się w życie innych ludzi. Wiele modlitw zanoszę właśnie za jej wstawiennictwem i one są wysłuchiwane. Wiem, że ona może nam pomóc - mówi s. Halina.
Pomysłem zaraziła innych. W 2010 r. odbył się pierwszy powiatowy konkurs o bł. Bolesławie, później jego zasięg objął województwo warmińsko-mazurskie, następnie całą Polskę, a od trzech lat świat.
Właśnie rozpoczął się III Międzynarodowy Konkurs o bł. Bolesławie Lament. Myślą przewodnią konkursu są słowa: „Wszystko na większą chwałę Bożą”, jako duchowy fundament życia bł. Bolesławy w dążeniu do świętości, zaś tematem: „Ścieżki życia i droga do świętości bł. Bolesławy Lament”.
Zadaniem uczestników konkursu jest stworzenie pracy literackiej lub plastycznej, odzwierciedlającej postać, osobowość i misję bł. Bolesławy, poprzez pryzmat dowolnie wybranych scen z jej życia i działalności.
Konkurs ma charakter otwarty. Mogą w nim wziąć udział dzieci i młodzież oraz osoby dorosłe z różnych zakątków świata. Prace konkursowe należy przekazać lub przesłać (w opakowaniu zapewniającym bezpieczne dostarczenie przesyłki) do 1 marca 2017 r. na adres: s. Halina Grygo MSF, ul. Młynarska 12, 13-100 Nidzica. Na przesyłce należy umieścić dopisek: POLSKA. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w kwietniu 2017 r.
Na zeszłoroczny konkurs wpłynęło aż 1120 prac plastycznych i literackich. Duża ich różnorodność i bogactwo udowadnia, że uczestnicy szczegółowo poznali życiorys i misję bł. Bolesławy.
- Świadectwo życia bł. Bolesławy jest drogowskazem szczególnie dla młodego człowieka, którego we współczesnym świecie medialnym często odziera się z wiary i prawdziwych wartości, a w zamian oferuje niczym nieograniczoną, destrukcyjną wolność. Młodzi ludzie poznając życiorysy świętych i błogosławionych, dostrzegają autorytet i wzór do naśladowania, budują fundament wiary i wartości - mówi s. Halina.

o 10:04

ADWENT...CZAS OCZEKIWANIA I PRZYGOTOWANIA...


o 09:56

LISTOPAD...PAMIĘTAMY O TYCH CO ODESZLI....






o 09:25

XVI DNI PAPIESKIE...



XVI Dzień Papieski pod hasłem: Jan Paweł II - bądźcie świadkami miłosierdzia
XVI Dzień Papieski, który w tym roku obchodzony będzie 9 października, przebiegać będzie pod hasłem "Jan Paweł II - bądźcie świadkami miłosierdzia". W ten sposób nawiązano do decyzji papieża Franciszka o ogłoszeniu bieżącego roku kościelnego Jubileuszem Miłosierdzia.
Jak poinformowali w styczniu 2016 roku organizatorzy Dnia Papieskiego - Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia", obchodom będą towarzyszyć m.in. koncerty, panele dyskusyjne, przedstawienia teatralne, happeningi czy apele modlitewne.
Przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" kardynał Kazimierz Nycz podkreślił na konferencji w Warszawie, że jednym z głównych wymiarów pontyfikatu papieża Jana Pawła II było "ukazywanie zarówno Kościołowi jak i światu Boga, który jest bogaty w miłosierdzie".
Odnosząc się do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego, kard. Nycz przypomniał, że nawiązuje ono do słów Jana Pawła II z pielgrzymki do Polski w sierpniu 2002 roku. Wówczas papież podczas konsekracji bazyliki Bożego Miłosierdzia na krakowskich Łagiewnikach powiedział: "Bądźcie świadkami Bożego Miłosierdzia". Jak dodał kard. Nycz, papież poszedł krok dalej, mówiąc: "Bądźcie apostołami miłosierdzia". "Chodzi o to, żeby nie tylko mówić o Bożym Miłosierdziu, nie tylko je wypraszać, ale żeby całym swoim życiem czyniąc uczynki miłosierdzia" - wyjaśnił.
Dlatego też - podkreślił kard. Nycz - hasło XVI Dnia Papieskiego próbujemy wpisać w Święty Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia, który ogłosił papież Franciszek. "Chcemy w ten sposób przyczynić się do tego, że nauka o Bożym Miłosierdziu, którą przez 26 lat głosił Jan Paweł II i to co czyni dla głoszenia Bożego Miłosierdzia papież Franciszek są sobie bardzo bliskie" - zaznaczył metropolita warszawski.
Prezes Zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. prałat Jan Drob poinformował, że ponad 8 mln zł zebrano w 2015 roku podczas XV Dnia Papieskiego, obchodzonego pod hasłem "Jan Paweł II - patron rodzimy".
Dodał, że do tej kwoty należy dodać jeszcze wpływy z wpłat indywidualnych, z wpływów zagranicznych oraz z 1 proc. odpisu od PIT, co w sumie z całą pewnością spowoduje, że kwota ta grubo przekroczy 10 mln zł. Zaznaczył, że Fundacja potrzebuje rocznie ok. 12 mln zł, aby zaspokoić podstawowe potrzeby stypendystów. 
Jak poinformował ks. Drob, wysokość środków pozyskiwanych ze zbiórki przykościelnej i publicznej na program stypendialny od kilku lat utrzymuje się na poziomie 7 mln zł.
Podsumowując obchody Dnia Papieskiego w 2015 r. ks. Drob, poinformował, że środki zebrane przez blisko 100 tys. wolontariuszy wsparły rozszerzający się fundusz stypendialny przeznaczony dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin, dając jej szansę na rozwijanie pasji i talentów oraz kontynuowanie edukacji.
Według ks. Droba, Fundacja pomaga 2300 utalentowanym młodym ludziom z niezamożnych rodzin i niewielkich miejscowości.
"Daje im szansę rozwijania pasji i talentów oraz kontynuowania edukacji w najlepszych placówkach w kraju, a także za granicą" - podkreślił prezes Fundacji. Dodał, że blisko 3,5 tys. stypendystów zakończyło już swoją przygodę z programem stypendialnym, a część z nich utworzyło Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło.
"Dzięki wsparciu finansowemu oraz modlitewnemu społeczeństwa możliwa jest budowa "żywego pomnika" Jana Pawła II, który liczy już blisko 16 lat" - przypomniał ks. Drob.
Nawiązując do tegorocznych inicjatyw Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. Drob poinformował, że grupa ponad 300 stypendystów i absolwentów programu stypendialnego jako zorganizowana grupa wolontariuszy zaangażowana zostanie podczas obchodów ŚDM w Krakowie w proces przygotowania katechez, zadania logistyczne i inne zlecone przez Komitet ŚDM.
Obchody Dnia Papieskiego już od 2001 roku przypadają w każdą niedzielę poprzedzająca rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (16 października 1978 roku). (PAP)



PRACA NASZEGO UCZNIA Z "PLASTYKA"...PRÓBKA TALENTU....

o 09:13
Nowsze posty Starsze posty Strona główna
Subskrybuj: Posty (Atom)
powrót na stronę szkoły

Obserwatorzy

Współtwórcy

  • karalon
  • opiekun koła A. Suduł

Archiwum bloga

  • ►  2019 (7)
    • ►  grudnia (7)
  • ►  2018 (15)
    • ►  grudnia (6)
    • ►  listopada (7)
    • ►  października (1)
    • ►  lutego (1)
  • ►  2017 (16)
    • ►  grudnia (6)
    • ►  października (2)
    • ►  czerwca (1)
    • ►  kwietnia (2)
    • ►  marca (2)
    • ►  lutego (2)
    • ►  stycznia (1)
  • ▼  2016 (25)
    • ▼  grudnia (17)
      • ŻBIÓRKI ŚWIĄTECZNE...ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI-"...
      • ZBIÓRKI ŚWIĄTECZNE...
      • PACJENTOM Z HOSPICJUM DOMOWEGO W OLSZTYNIE...Z ŻYC...
      • DAR SERCA DLA DZIECI Z OŚRODKA INTERWENCJI KRYZYSO...
      • SZOPKI...
      • Warto przeczytać....:) Trzeba mieć otwarte serce!
      • ZBIÓRKI ....
      • KONKURS...WARTO UCZESTNICZYĆ W NIM...
      • ADWENT...CZAS OCZEKIWANIA I PRZYGOTOWANIA...
      • LISTOPAD...PAMIĘTAMY O TYCH CO ODESZLI....
      • XVI DNI PAPIESKIE...
      • POLA NADZIEI...
      • SPOTKANIE INTEGRACYJNE W CARITAS OLSZTYN...
      • NASI CZŁONKOWIE SKC...:)
      • WITAMY CIĘ "PLASTYKU"....Z RADOŚCIĄ ZACZYNAMY NOWY...
      • Zasłużone wakacje....:)
      • SZALIK NADZIEI...
    • ►  czerwca (1)
    • ►  maja (1)
    • ►  marca (4)
    • ►  lutego (1)
    • ►  stycznia (1)
  • ►  2015 (22)
    • ►  grudnia (2)
    • ►  listopada (1)
    • ►  października (8)
    • ►  września (2)
    • ►  maja (1)
    • ►  kwietnia (1)
    • ►  marca (1)
    • ►  lutego (3)
    • ►  stycznia (3)
  • ►  2014 (25)
    • ►  grudnia (2)
    • ►  listopada (1)
    • ►  października (4)
    • ►  września (5)
    • ►  czerwca (1)
    • ►  maja (1)
    • ►  kwietnia (9)
    • ►  stycznia (2)
  • ►  2013 (41)
    • ►  grudnia (6)
    • ►  listopada (1)
    • ►  października (5)
    • ►  września (1)
    • ►  lipca (1)
    • ►  czerwca (5)
    • ►  maja (3)
    • ►  kwietnia (3)
    • ►  marca (8)
    • ►  lutego (3)
    • ►  stycznia (5)
  • ►  2012 (31)
    • ►  grudnia (2)
    • ►  listopada (5)
    • ►  października (5)
    • ►  września (2)
    • ►  czerwca (6)
    • ►  maja (3)
    • ►  kwietnia (6)
    • ►  lutego (1)
    • ►  stycznia (1)
  • ►  2011 (31)
    • ►  grudnia (4)
    • ►  listopada (1)
    • ►  października (4)
    • ►  lipca (22)
Motyw Prosty. Autor obrazów motywu: Jason Morrow. Obsługiwane przez usługę Blogger.